Четвер, 12 грудня 2013 14:13

Кооперативи виробників

Written by 

Національна кооперативна бізнес асоціація (National Cooperative Business Association, США) є найстарішою і найбільшою національною американською асоціацією, що має на меті забезпечення кооперативних підприємств тими ж можливостями, які мають інші підприємства Сполучених Штатів, і забезпечення доступу споживачів до продукції кооперативів на ринку. 

Кооперативи виробників

Ця форма кооперативу є найбільш поширеною у сільському господарстві, де фермери часто мають об'єднатися, щоб вижити в галузі, яка стає все більш промисловою і централізованою. У багатьох випадках, кооперативи виробників організовані в багаторівневі структури, які часто називаються федераціями або кооперативами другого рівня; в деяких випадках, ці вторинні структури мають у якості членів як окремих фермерів, так й інших кооперативів. Вони роблять можливим баланс між безпосереднім управлінням та економією на масштабі, що необхідно, щоб конкурувати з великими агрокомпаніями.

Перед тим, як кооперативи були організовані, фермери часто потрапляли в ситуацію, коли власники переробних підприємств могли диктувати закупівельні ціни на агропродукцію. Це було особливо помітно в молочній галузі, де продукт був занадто швидкопсувний, щоб доставити його до іншого переробного підприємства, який часто знаходився за багато миль.

Як тільки фермери починають організовуватись для більш вигідних цін, часто вони починають досліджувати й наступні етапи переробки і реалізації власної продукції. Це дає основний фінансовий імпульс, тому що частка фермерів у роздрібних цінах на продукти харчування, зазвичай, дуже мала. Наближаючись ближче до роздрібної торгівлі, фермери можуть зберегти прибуток, який раніше осідав у посередників. Деякі великі бренди насправді пішли від великих кооперативів виробників. 

Як це працює?

Взагалі, коли виробник поставляє свою продукцію в кооператив, ведеться облік кількості та дати. Деяка оплата, як правило, видається відразу, але у більшості випадків є і прибуток в кінці року. Цей прибуток розподіляється назад до виробників на основі «відшкодувань за відданість» («patronage refunds») - так само, як у споживчих кооперативах. (чим більше член кооперативу продав через кооператив свого товару, тим більша його частка в річному прибутку. – прим. Руху)

Кооперативи виробників, як правило, мають сотні й тисячі учасників, тому вони діють таким чином, що нагадують споживчі кооперативи: члени обирають раду для управління кооперативом і призначають менеджера, менеджер наймає персонал і персонал обслуговує членів. 

Приклади

• Land O'Lakes є провідним виробником молочних продуктів, 300.000 членів якого організовані в більш ніж 1000 кооперативів.

• CHS була утворена в результаті злиття закупівельного кооперативу Cenex і кооперативу виробників Harvest States.

• Organic Valley є молочним кооперативом, який спеціалізується на органічних молочних та м'ясних продуктах; також він розширився на виробництво фруктових соків.

• New Seattle Massage є невеликим кооперативом виробників в Сіетлі, в якому незалежні масажисти поділили офіс і найняли адміністратора на ресепшн.

• McGuffey Art Center є кооперативом художників, які перетворили стару школу у Вірджинії в загальний простір для творчості та маркетингу.  

Джерело: National Cooperative Business Association (США)

Read 26633 times