Четвер, 12 грудня 2013 14:07

Закупівельні кооперативи та кооперативи колективного обслуговування

Written by 

Національна кооперативна бізнес асоціація (National Cooperative Business Association, США) є найстарішою і найбільшою національною американською асоціацією, що має на меті забезпечення кооперативних підприємств тими ж можливостями, які мають інші підприємства Сполучених Штатів, і забезпечення доступу споживачів до продукції кооперативів на ринку. 

Закупівельні кооперативи та кооперативи колективного обслуговування

Закупівельні кооперативи («purchasing co-ops») та кооперативи колективного обслуговування («shared-services co-ops») складаються з підприємств, які доєднались до кооперативу, щоб підвищити свою ефективність і конкурентоспроможність. Як і всі кооперативи, закупівельні та кооперативи колективного обслуговування існують для задоволення потреб своїх членів та щоб дозволити малому бізнесу конкурувати з гіпермаркетами-конкурентами.

Члени таких кооперативів можуть швидко адаптуватися до зміни економічних умов при одночасному зниженні експлуатаційних витрат шляхом об'єднання купівельної спроможності на товари і послуги. Через ці кооперативи, підприємства і громадські організації можуть знизити витрати, більш ефективно реагувати на конкуренцію і підвищити загальну продуктивність

Члени кооперативу отримують ці економічні вигоди, зберігаючи при цьому незалежність свого бізнесу. Кооперативи є одним із способів для індивідуальних власників магазинів, які є кістяком Main Street America (страхова компанія в США, яка надає дешеві послуги страхування через незалежних агентів. – прим. Руху), щоб процвітати і ефективно конкурувати з великими роздрібними торгівцями.

Послуги, що надаються членам закупівельних кооперативів:

 1. Переговори щодо ціни з оптовим продавцем
 2. Постачання і введення в дію покупки
 3. Закрите етикетування та присвоєння товарам марочних назв
 4. Придбання товарів для перепродажу
 5. Спільна реклама і маркетинг
 6. Загальні послуги білінгу (ведення розрахунків)
 7. Спільні послуги доставки продуктів
 8. Загальні послуги резервування товару і планування графіку доставки
 9. Укладення контрактів на послуги від імені членів
 10. Складування продукції для членів
 11. Послуги підготовки та навчання
 12. Укладення контрактів на страхування, медичне обслуговування та інші складові соцпакету
 13. Консалтинг і бізнес-планування
 14. Послуги з управління бізнесом члена кооперативу

У запропонованих послугах закупівельні кооперативи або надають послуги напряму, або заключають договір з іншим постачальником, який буде напряму надавать послуги. Продукція складується кооперативом або постачається безпосередньо від постачальника до членів. Кооператив може взяти назву товарів, які він купує, і перепродати або він може виступати в якості агента для своїх членів з продажем безпосередньо від постачальників до членів. Який би шлях кооператив не обрав би для надавання своїх послуг, його метою завжди є забезпечення кращої якості при мінімально можливих витратах для своїх членів. 

Операції

Закупівельні та кооперативи колективного обслуговування, як правило, організовані як корпорації, члени яких інвестували капітал до корпорації. Члени демократично обирають раду директорів для ведення політики кооперативу. Рада наймає менеджера або головного виконавчого директора для запуску бізнесу. Цей менеджер несе відповідальність за найм додаткового персоналу для управління щоденними бізнес-операціями.

Хоча кооператив організований для надання послуг своїм членам при мінімально можливій ціні, він все одно повинен бути життєздатним бізнесом. Поточний бюджет кооперативу розроблений таким чином, що очікуваний дохід перевищує експлуатаційні витрати. Частина згенерованих доходів можуть бути збережені кооперативом як власний капітал. Залишок повертається членам на основі їх користування послугами кооперативу. Такі виплати називаються «відшкодуваннями за відданість» («patronage refunds») або «дивідендами за відданість» («patronage dividends»).

Кооперативні вигоди утворюються з початкових заощаджень через групові закупівельні можливості і від розподілу доходів кооперативу на основі «відшкодувань за відданість». Звичайно,  деякі оптові клуби можуть надавати знижки, але прибуток і повноваження не повертаються до їх членів, на відміну від кооперативів. 

Приклади

• Best Western є найбільшою у світі мережею готелів, що належать незалежним операторам з більш ніж 4000 готелів в 80 країнах світу.

• ACETrue Value і Do it Best є закупівельними кооперативами, які в сукупності належать більш ніж 13.000 незалежних  господарських магазинів.

• Thanexus є кооперативом операторів похоронних бюро, розташованим у Нью-Джерсі, який надає своїм членам людські ресурси, послуги зв'язку та фінансові послуги.

• The Western Area City County Cooperative (WACCO) складається з майже трьох десятків муніципалітетів, які об'єднали свою купівельну спроможність для всього, починаючи від солі для посипання доріг до адміністративного навчання.

Ресурси:

• BizUnite використовує кооперативну модель, щоб допомогти починаючим підприємцям досягти необхідного розміру і структури для реалізації закупівель та високого рівня конкурентоспроможності в своїх галузях.

• Національна кооперативна бізнес асоціація (National Cooperative Business Association) надає безліч послуг для своїх членів – закупівельних кооперативів, – в тому числі можливості для розвитку мережі, освітні послуги, направлення щодо юридичних та бухгалтерських питань, публікації, зв’язки з державними структурами і рекомендації з технічного забезпечення. NCBA також спонсорує щорічні конференції закупівельних кооперативів та щоквартальні телефонні конференції для керівників вже сформованих закупівельних кооперативів.  

Джерело: National Cooperative Business Association (США)

Read 27160 times