Четвер, 12 грудня 2013 14:03

Робітничі кооперативи

Written by 

Національна кооперативна бізнес асоціація (National Cooperative Business Association, США) є найстарішою і найбільшою національною американською асоціацією, що має на меті забезпечення кооперативних підприємств тими ж можливостями, які мають інші підприємства Сполучених Штатів, і забезпечення доступу споживачів до продукції кооперативів на ринку. 

Робітничі кооперативи

Робітничі кооперативи (“worker” co-ops) є підприємствами, які перебувають у власності і демократично управляються своїми співробітниками. Вони працюють у різних галузях промисловості, у тому числі у таких сферах як технології, роздрібна торгівля та послуги, виробництво, харчування, охорона здоров'я, оптова торгівля, догляд за дітьми, прибирання комерційних і житлових приміщень і багато інших. Близько 300 робітничих кооперативів по всій території США надають своїм співробітникам як робоче місце, так і право власності на бізнес, що дозволяє їм отримувати пряму вигоду від фінансового успіху кооперативу. План наділення акціями робітників (ЕСОП) є більш поширеною формою власності працівника на виробництві, хоча їм часто не вистачає права демократично управляти власним бізнесом, що, натомість, властиво для кооперативів.

Демократичне управління

Як і в інших кооперативах, рада директорів у робітничому кооперативі обирається самими його членами (якими у даному випадку є робітники) зі свого числа. Рада директорів завжди контролюється більшістю працівників, хоча деякі робітничі кооперативи мають незалежних директорів і консультантів, які працюють в їх радах.

Управлінські структури робочих кооперативів сильно варіюються залежно від бажань їх членів. Деякі робітничі кооперативи використовують традиційну управлінську ієрархію, в той час як інші використовують більш горизонтальну систему управління – яка часто називається колективною - що дозволяє співробітникам брати більш безпосередню участь у прийнятті управлінських рішень. Інші використовують командну систему («team-based system» - не плутати з командно-адміністративною. – прим. Руху), яка використовує елементи як традиційних, так і відкритих систем управління. Багато робітничих кооперативів використовують механізм консенсусу для прийняття рішень, який вимагає згоди всіх членів кооперативу, так що навіть одна людина може заблокувати якусь пропозицію. 

Прибуток і зарплата

Кожен рік робітничі кооперативі повертають прибуток своїм робітникам-власникам у формі «дивідендів за старанність» (для споживчих кооперативів ідіома «patronage dividends» краще перекладається як «дивіденди за відданість», оскільки там мова йде не про виробництво, а про придбання товарів власного кооперативу. – прим. Руху). Дивіденди, як правило, розподіляється на основі відпрацьованих годин, окладу та/або стажу.

Оплатні системи дуже варіюються. Деякі робітничі кооперативи використовують традиційні шкали заробітної плати для кожного робочого місця. Інші винагороджують строго за трудовим стажем. На іншому кінці спектру знаходяться робітничі кооперативи, які платять всім працівникам однакові заробітні плати. 

Вступ до робітничого кооперативу

Як правило, працівники можуть вступити до кооперативу після випробувального терміну тривалістю від декількох місяців до більше року. Тоді працівники приймаються в якості повноправних членів, часто шляхом голосування або консенсусом, і купують частки в бізнесі - вартість яких, як правило, вираховуються з їх заробітної плати в невеликих кількостях кожен місяць. Коли працівники залишають кооператив, їх частки в капіталі кооперативу повертаються до них.

Приклади

Асоціація кооперативів «Арісменді» («The Arizmendi Association») пов'язує мережу незалежних кооперативних пекарень в районі затоки Сан-Франциско.

Big TimberWorks, що базується в Gallatin Gateway, будує високоякісні будинки та інші споруди з дерев'яним каркасом на замовлення.

Collective Copies управляють двома магазинами у Флоренції та Амхерсті, штат Массачусетс.

Асоціація кооперативів по надомному обслуговуванню («Cooperative Home Care Associates») є найбільшим національним робітничим кооперативом, з більш ніж 1000 членів, що спеціалізуються на наданні послуг по догляду на дому в Нью-Йорку.

Evergreen Cooperatives є новою ініціативою створення екологічних робочих місць з власністю робітників в одному з найбідніших районів Клівленда. (дата створення - 2008 рік. – прим. Руху)

Rainbow Grocery є найбільшим національним робітничим кооперативом, що займається роздрібною торгівлею, у власності якого знаходиться супермаркет натуральних продуктів в Сан-Франциско.

Корпорація Мондрагон («Mondragon») є найбільшим у світі прикладом власності робітників. Заснований в Країні Басків в Іспанії, цей кооперативний конгломерат володіє $ 33,5 млрд. в активах і налічує понад 83 000 працівників, 9000 студентів, а 85% робітників промислового сектору Мондрагону є членами кооперативу.

Ресурси:

Огайський центр працівників-власників («Ohio Employee Ownership Center», OEOC) є некомерційною, університетською програмою, яка забезпечує роз'яснювальну роботу, довідкові функції та попередню технічну допомогу в Огайо для співробітників та власників бізнесу, зацікавлених у вивченні системи власності робітників.

Федерація робітничих кооперативів США («U.S. Federation of Worker Cooperatives») є національною організацією, що представляє робітничі кооперативи у всіх секторах. 

Джерело: National Cooperative Business Association (США)

Read 26146 times