Четвер, 12 грудня 2013 13:41

Зміст та цінності кооперації

Written by 

Міжнародний кооперативний альянс:

Кооператив - це автономна асоціація осіб, що об'єдналися на добровільній основі з метою задоволення своїх загальних економічних, соціальних і культурних потреб та устремлінь за допомогою створеного у спільній власності та демократично контрольованому підприємстві.

Цінності:

Цінності, на яких засновані кооперативні об'єднання, включають в себе взаємодопомогу, особисту відповідальність, демократичність, рівність, справедливість і солідарність. В якості засновників члени кооперативних об'єднань дотримуються таких етичних цінностей, як чесність, відкритість, соціальна відповідальність і турбота про інших.

British Columbia Co-operative Association, BCCA (Канада):

Кооперативи та кредитні спілки належать і управляються їх членами. Це означає, що кооперативи знаходяться під демократичним контролем. Кожен член має один голос, незалежно від того, скільки ним внесено інвестицій у кооператив чи кредитну спілку. Як правило, кооперативи і кредитні спілки є організаціями на рівні місцевих громад. 

Члени кооперативу є відповідальними не перед зовнішніми власниками, і не перед державою - вони несуть відповідальність перед своїми власними членами. Члени кооперативу або кредитної спілки вирішують, як саме він має бути запущений, повинні обрати Раду директорів і вирішити, що має бути зроблено з надлишком (прибутком), який утворюється у кооперативі.

Кооперативи і кредитні спілки є найкращим прикладом того, як демократичні принципи можуть бути застосовані у економічному житті. Кооперація означає, що люди працюють разом у відповідності з загальними цілями і потребами. Кооперативи надають можливості людям спрямувати у потрібний напрямок все, що відбувається у всіх аспектах їхнього життя. У кооперативі люди знаходять силу в колективній дії і потужну мотивацію у взаємній підтримці.

Поширені запитання

Хто є членами кооперативів?

Членами є особи або групи осіб, які потребують послуг і товарів, які забезпечує кооператив. Якщо кооператив створюється для виробництва або здійснення певної роботи, членами є робітники-власники. Якщо кооператив утворюється для придбання товарів і послуг, то членами є споживачі (покупці). Люди з усіх видів громад, з різною освітою та віком є членами кооперативів і кредитних спілок. У Британській Колумбії (провінція Канади, 4,4 млн жителів) є понад два мільйони членів кооперативів!

Які обов'язки членів?

Кооперативи вимагають, щоб члени купили частку в кооперативі – здійснили фінансову інвестицію в кооператив. Сума цієї частки коливається залежно від розміру і типу кооперативу чи кредитної спілки. Кожен член має один голос, незалежно від кількості акцій, які йому належать. Обов'язки членів варіюються від обрання Ради директорів до роботи в комітетах. Члени допомагають у різних заходах, таких як розподіл в харчовому кооперативі або організація роботи у житловому кооперативі.

Чи "відкрите та добровільне членство" означає, що ви зобов’язані приймати всіх підряд у кооператив?

Ні, це не так. Кооперативні принципи кажуть, що членство у кооперативах відкрите «для всіх осіб, які можуть скористатися їх послугами і готові прийняти на себе відповідальність членства, без гендерної, соціальної, расової, політичної або релігійної дискримінації». Правила кожного кооперативу дають директорам, або тим, кого вони назначать, право прийняти, відмовити або відкласти розгляд заявки на вступ. Зазвичай, це відбувається на розсуд уповноваженої особи. Це не означає, що кооператив може дискримінувати будь-кого. Однак це означає, що робітничий кооператив має право відмовити кандидату, який має недостатню кваліфікацію для виконання конкретної роботи, або житловий кооператив може обмежити число членів кількістю одиниць доступного житла.

Як кооперативи пов'язані один з одним?

Рівень місцевої громади

Кооператив першого рівня (або первинний) - це кооператив, який веде бізнес або надає послуги на рівні місцевої громади і безпосередньо власним окремим членам.

Регіональний рівень

Кооператив другого рівня: певна кількість кооперативів першого рівня (первинних), які пропонують схожі продукти або послуги, можуть об'єднатися, щоб створити федерацію або асоціацію. Ці федерації (асоціації) називаються кооперативами другого рівня. Наприклад, Асоціація кооперативів Британської Колумбії (провінція Канади) («British Columbia Co-operative Association», BCCA) є кооперативом другого рівня, що складається з кооперативів Британської Колумбії. Іншим прикладом є Федерація житлових кооперативів Британської Колумбії («Co-operative Housing Federation of BC»). Такі федерації (асоціації) пропонують послуги для своїх членів-кооперативів.

Національний рівень

Кооперативи третього рівня та «вершинні» організацій («Apex organizations»): У свою чергу, ряд федерацій можуть об'єднуватись, щоб сформувати кооперативи третього рівня. Такі організації представляють всі види кооперативних федерацій та асоціацій. Вони забезпечують навчання та послуги для своїх членів. Іноді, коли весь кооперативний рух об'єднаний під однією організацією (як під парасолькою), це називається «вершинною» організацією. Канадська кооперативна асоціація («Canadian Co-operative Association», CCA) є «вершинною» організацією, що об'єднує кооперативний рух по всій Канаді.

Міжнародний рівень

На міжнародному рівні, кооперативи і кредитні спілки зв'язані між собою організаціями, які представляють єдиний тип кооперативу по всьому світі (прикладом є Всесвітня рада кредитних спілок ( «World Council of Credit Unions» )). Існує також міжнародна організація, яка представляє всі види кооперативів з усього світу, а саме Міжнародний кооперативний Альянс (МКА) («International Co-operative Alliance», ICA). 

Кооперативи мають велику мережу з іншими кооперативами на всій території провінції, країни та світу, залишаючись при цьому організацією, що працює на користь місцевої громади. Ці мережі допомагають кооперативам стати сильнішими і краще задовольняти потреби своїх членів. Як і піонери Рочдейлу, кооперативи виявили, що через цю структуру спільної праці вони можуть об'єднати свої ресурси. Таким чином, кооперативи можуть бути сильнішими разом, ніж вони могли б бути, існуючи незалежно. 

Джерело: British Columbia Co-operative Association, BCCA (Канада)

Read 26715 times