Середа, 25 грудня 2013 16:09

Заява Руху Суспільство Творення стосовно Євромайдану

Written by 

Рух Суспільство Творення вітає благородні наміри людей, які вийшли на Євромайдан за свободу і демократію, і засуджує будь-які прояви насильства з боку влади та провокаторів по відношенню до мирних маніфестантів.

Причини Євромайдану

Водночас, Рух Суспільство Творення хоче висловить деякі думки щодо самого Євромайдану як явища та його вимог. На наш погляд, сьогодні очевидним є те, що зрив підписання угоди про асоціацію з ЄС був лише останньою краплею невдоволення чинної владою, що стало поштовхом до масових акцій протесту. Такою «краплею» могло стать і щось інше.

Головна ж, на наш погляд, причина невдоволення – це тотальна корумпованість чинної влади. Це підтверджується й тим, що серед головних вимог звучать саме перевибори президента й парламенту та відставка уряду, а вимога щодо підписання угоди про асоціацію з ЄС десь губиться за ними.

Більше того, ми вважаємо, що, якби В. Янукович підписав сьогодні угоду про асоціацію, він би, звичайно, позбавив Євромайдан формального приводу для існування, але Майдан би не розійшовся.

Євроінтеграція

Разом з тим, ми не виключаємо, що є багато й тих, хто вийшов на Майдан саме за євроінтеграцію. Однак, на нашу думку, така євроейфорія є невиправданою.

«Європа» не є панацеєю для України від усіх наших проблем, і формальне членство України у якості асоційованого чи повноправного члена ЄС навряд чи щось змінить у нас самих, нашому менталітеті, нинішній політичній та економічній ситуації в Україні.

Приклад Болгарії, яка є повноправним членом Євросоюзу, але яка від цього не набагато змінилась, є дуже красномовним.

Більше того, якщо хтось на Євромайдані думає, що Європа дуже хоче приєднання до себе України, то ця людина дуже помиляється. Нехай такі єврооптимісти спочатку поставлять собі питання не «Для чого Європа Україні?», а «Для чого Україна Європі?». Очевидно, це велика геополітична гра, де Україна ціниться не сама по собі, а більше як засіб тиску на Росію, як «сфера інтересів», за яку йде боротьба між Росією і Європою. І не факт, що ЄС настільки зацікавлений у «європейській» Україні, щоб повністю псувати відносини з Росією.

Ми навіть ризикнемо припустити, що Євросоюз більше злякався пів-мільйонного мітингу за євроінтеграцію на центральному Майдані України, ніж В. Янукович. Оскільки такий Майдан зобов’язує Європу до певних кроків у відповідь, а не лише декларацій підтримки, на які ЄС завжди щедрий.

Українці мають зрозуміти, що, по великому рахунку, сильна Україна не надто потрібна ні Європі, ні Росії. Вона потрібна лише самим українцям. Тому розраховувати, що «європейські друзі» заради абстрактної «європейської сім’ї» будуть нам хоч у чомусь допомагати, на нашу думку, не варто. Хіба що морально.

Більше того, Україні ледве 20 років як самостійній незалежній державі, і відразу ж шукати, куди нам її віддать – Європі чи Росії – це ознака хлопського типу мислення. Ставити питання «Європа чи Росія?» – це визнавати, що самі ми не здатні побудувати власну державу.

Враховуючи те, що як вступ до Євросоюзу, так і до Митного союзу передбачає у певній мірі відмову від суверенітету на користь наднаціональних утворень, Рух Суспільство Творення виступає як проти повноцінного вступу України до ЄС, так і проти її вступу до Митного союзу з Росією.

Ми вважаємо, що збереження повного суверенітету допоможе Україні розкритись більшою мірою, ніж у випадку, якщо ми будемо «бідними родичами» Європи чи Росії.

Національна ідея

Слідкуючи за подіями на Євромайдані, ми помітили, що мітингувальникам не вистачає позитивної програми дій, бачення розвитку України, тобто відповіді на питання «Що буде після зміни влади?». Євроінтеграція не є повноцінною відповіддю на це питання.

Якщо піде В. Янукович, олігархія в Україні залишиться. Тому що олігархів ми не обираємо. А це значить, що і політична система не надто зміниться, оскільки кожна політична сила так чи інакше співпрацює з олігархією, фінансується нею, тому що вибори – це занадто дорога річ.

Тому головне, стратегічне питання, яке має ставити перед собою Євромайдан – це, на нашу думку, не «Як прибрати Януковича?», а «Як прибрати олігархів?», і яка має бути економічна система без олігархів, але із середнім класом.

Рух Суспільство Творення пропонує власну відповідь на це питання, озвучену у нашому Маніфесті.

Ми вважаємо, що будівництво нового типу суспільства – справедливого, реально демократичного, і в якому людина, більше того, реалізовує себе як творець – і має стати національною ідеєю для України.

Read 21678 times